خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟ | بهترین مرکز سکس تراپی

خودارضایی تحریک به وسیله ی خود فرد است.

۲,۶۶۷

خودارضایی

آیا خودارضایی به رابطه زناشویی آسیب می زند؟

 

خودارضایی تحریک جنسی از اندام های شخصی خود برای تحریک جنسی و یا لذت جنسی دیگر است. تحریک ممکن است شامل دست ها، انگشتان دست، اشیاء روزمره، اسباب بازی های جنسی مانند ویبراتورها یا ترکیبی از این ها باشد. تحریک دستی یک شریک، مانند انگشت، یا استمناء متقابل، یک عمل جنسی ژنتیکی است و می تواند جایگزین دخول باشد. مطالعات نشان داده اند که خودارضایی در انسان ها از هر دو جنس و در تمام سنین مکرر اتفاق می افتد، هرچند تنوع دارد. مزایای مختلف پزشکی و روانشناسی به نگرش سالم به فعالیت جنسی در کل و به خصوص استمنا مربوط است. بین استمناء و هر نوع اختلال ذهنی یا جسمی رابطه علی وجود ندارد.

خودارضایی در هنر از دوران ماقبل تاریخ ترسیم شده است و در نوشته های بسیار اولیه ذکر شده و مورد بحث قرار گرفته است. در قرن های هجدهم و نوزدهم، بعضی از متکلمان و پزشکان اروپایی آن را “شگفت انگیز”، “گناهکار” و “مخوف” توصیف کردند، اما در قرن بیستم این تابو ها به طور کلی کاهش یافت. بحث و تصویربرداری از استمناء در هنر، موسیقی عامیانه، تلویزیون، فیلم و ادبیات افزایش یافته است. امروزه، دیدگاه های ادیان در مورد استمناء متفاوتند؛ بعضی آن را از نظر روحی مضر می بینند و بعضی دیگر دیدگاه موقعیتی را می بینند. وضعیت قانونی خودارضایی نیز از طریق تاریخ تغییر کرده است و استمناء در عموم در اکثر کشورها غیر قانونی است.

 

در دنیای غرب، استمناء در حالت خصوصی و یا با یک شریک به طور کلی بخشی طبیعی و سالم از لذت جنسی محسوب می شود. میزان خودارضایی به وسیله بسیاری از عوامل تعیین می شود، مانند مقاومت فرد در برابر رابطه جنسی با افراد دیگر، سطح هورمون تاثیر گذار بر تحریک جنسی، عادت های جنسی، تأثیرات همسالان، سلامتی و نگرش فرد به استمناء ایجاد شده توسط فرهنگ.

مطالعات مختلف نشان داده است استمناء در انسان ها مکرر است. آلفرد کینزی در دهه 1950 مطالعاتی در مورد جمعیت ایالات متحده نشان داده است که 92 درصد مردان و 62 درصد زنان در طول عمر خود، خودارضایی کرده اند. نتایج مشابهی در یک بررسی ملی انگلیس در سال 2007 یافت شده است. مشخص شد که بین افراد 16 تا 44 ساله، 95 درصد مردان و 71 درصد زنان در برخی از لحظات زندگی خود را تحریک می کنند. 73٪ از مردان و 37٪ از زنان در چهار هفته قبل از مصاحبه شان خودارضایی را گزارش کردند، در حالی که 53٪ مردان و 18٪ از زنان در 7 روز گذشته خودارضایی را گزارش کردند. کتاب Merck می گوید که 97٪ مردان و 80٪ زنان دارای استمناء هستند و به طور کلی مردان بیشتر از زنان تحریک می شوند.

استمناء زمانی که توسط کودکان بخصوص در دوران پیش دبستانی انجام می شود، طبیعی است. اعتقاد عامه اظهار می دارد که افراد هر دو جنس که در روابط جنسی فعال نیستند اغلب زمانی که در معرض استرس قرار دارندبه خود ارضایی به خودارضایی می پردازند؛ با این حال، اغلب اوقات این درست نیست زیرا خودارضایی به تنهایی یا با یک شریک اغلب یک ویژگی از یک رابطه است. بر خلاف این باور، مطالعات متعددی در واقع نشان دهنده یک همبستگی مثبت بین میزان استمنا و فراوانی مقاربت است. یک مطالعه میزان قابل توجهی از استمناء را در مردان و زنان همجنسگرا گزارش کرده است. کوون و میترر اظهار داشتند: “تقریبا 70 درصد زنان و مردان متاهل حداقل و گاهی اوقات با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند.”

استمنا فعالیت مشترک در بین بسیاری از افراد است. این یک روش طبیعی و ایمن برای کشف بدن شما، لذت بردن از آن و درک احساس تنش جنسی است. با وجود اسطوره ها، در واقع اثرات جانبی مضر فیزیکی استمناء وجود ندارد.با این حال، استمناء بیش از حد می تواند به روابط شما و زندگی روزمره آسیب برساند. به غیر از این، استمناء عمل جالب، عادی و سالم است.

عوارض جانبی

خودارضایی عوارض جانبی مضر ندارد. با این حال، ممکن است برخی از افراد احساس گناه در مورد استمنا یا مشکلی با استمنا مزمن داشته باشند.

 

 احساس گناه

بعضی از افراد ممکن است به دلیل اعتقادات فرهنگی، معنوی و مذهبی از انجام خودارضایی احساس گناه کنند.خودارضایی نه اشتباه و نه غیر اخلاقی است، اما شما هنوز هم می توانید پیام هایی بشنوید که خودارضایی را «کثیف» و «شرم آور» می دانند. اگر احساس مجازات از خودارضایی کنید، با فردی که به آن اعتماد می کنید صحبت کنید و به همین دلیل احساس این را دارید که چطور می توانید از این گناه دور شوید. درمانگران متخصص در سلامت جنسی ممکن است یک منبع خوب باشند.

خودارضایی
خودارضایی

همچنین ببینید مشاوره زناشویی

اعتیاد به خودارضایی

برخی افراد می توانند به استمنا اعتیاد پیدا کنند.   ممکن است وقت زیادی صرف این کار کنید و باعث از دست دادن بسیاری از فعالیت های عادی زندگی شما شود:

  •     کارهای روزانه یا فعالیت های روزانه خود را از دست دهید
  •     از دست دادن کار یا مدرسه
  •     برنامه ها را با دوستان یا خانواده لغو کنید
  •     از دست رفتن رویدادهای اجتماعی مهم

اعتیاد به خودارضایی می تواند به روابط شما و دیگر بخش های زندگی شما آسیب برساند. بیش از حد استمنا کردن می تواند کار یا مطالعات شما را متوقف کند، که می تواند کارایی را کاهش دهد. این ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند، زیرا شما به همان اندازه که آن ها دوست دارند با آن ها باشید، زمان زیادی را صرف نکرده اید یا به نیازهای خود توجه نکرده اید. اگر نگران باشید که ممکن است اعتیاد داشته باشید، با پزشک یا مشاور خود درباره راه های کاهش آن  صحبت کنید. بحث درمانی می تواند به شما در مدیریت اعتیاد کمک کند. شما همچنین می توانید با جایگزین خودارضایی با فعالیت های دیگر کاهش دهید. دفعه بعد که خواستار خودارضایی بودید، سعی کنید:

  •     به تئاتر بروید
  •     مشکل خود را بنویسید
  •     وقت خود را با دوستان بگذرانید
  •      به پیاده روی بروید
خودارضایی
خودارضایی

آیا خودارضایی باعث کاهش حساسیت جنسی می شود؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که انزال منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، گرچه پزشکان دقیقا مطمئن نیستند چرا. یک مطالعه 2016 نشان داد خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان حدود 21 بار در ماه تخمین زده می شود. در سال 2003 نیز یک رابطه مشابه بین انزال مکرر و خطر ابتلا به سرطان پروستات پایین کشف شد.ذهرچند شواهدی وجود ندارد که انزال مکرر از سرطان پروستات پیشرفته محافظت کند.

 

خودارضایی
خودارضایی

خودارضایی در دوران بارداری

هورمون ها در دوران بارداری تغییر می کند و بعضی زنان باردار احساس میل جنسی شان افزایش می یابد. ممکن است احساس سوزش خفیف، و درد ، در طول و بعد از ارگاسم  در طول بارداری به وجود آید. این دردها باید محو شوند. اگر انقباضات ناپدید نشود و دردناکتر و مکررتر شوند، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید. خودارضایی ممکن است برای زنان باردار پر خطر باشد. این به این دلیل است که ارگاسم شانس زایمان زودرس را افزایش می دهد.

استمنا می تواند حساسیت را در طول رابطه جنسی برای مردان براساس تکنیک آنها تحت تاثیر قرار دهد. تحقیقات نشان داده است که تغییر در آلت تناسلی در طول استمناء می تواند احساس جنسی را کاهش دهد.

برای درمان خودارضایی می توانید از مشاوران ما کمک بخواهید: تماس با ما

منبع

 


مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.