زود انزالی چیست؟ علت و قویترین راه درمان دارویی و روانشناختی

۳۹۷

 

زودانزالی چیست؟!

 

زود انزالی نوعی اختلال عملکرد جنسی است و زمانی رخ می‌دهد که مرد به ارگاسم می‌رسد و منی را زودتر از آنچه که دوست دارد آزاد می‌کند. اغلب قبل یا کمی بعد از دخول در حین مقاربت اتفاق می‌افتد. زودانزالی می‌تواند یک تجربه ناامید کننده برای شما و شریک جنسی تان باشد و زندگی جنسی شما را کمتر لذت بخش کند.

 

همچنین انزال زودرس می‌تواند خسته کننده و شرم آور باشد. ممکن است احساس کنید زمان کافی برای لذت بردن از رابطه جنسی را ندارید. ممکن است در جلب رضایت شریک زندگی خود مشکل داشته باشید. برای برخی افراد، خجالت ناشی از انزال زودرس می‌تواند باعث ایجاد مشکل در صمیمیت و آسیب به روابط آنها شود. این یک مشکل رایج است که 30 تا 40 درصد مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از علت‌های این مشکل می‌توان به مشکلات فیزیکی، عدم تعادل شیمیایی و عوامل عاطفی/روانی اشاره کرد. با این حال، خبر خوب این است که معمولاً این مشکل قابل درمان است. در این مقاله قصد داریم به درمان موثر برای انزال زودرس بپردازیم.

 

درمان زود انزالی | آمپول درمان زود انزالی 

انواع زودانزالی

 

2 نوع زود انزالی وجود دارد که عبارتند از:

 

زود انزالی اولیه :

در انزال زودرس اولیه فرد از ابتدا و در تمام روابط جنسی خود این مشکل را دارد.

انزال زودرس ثانویه (انزال زودرس اکتسابی) :

زود انزالی اکتسابی به این معنی است که فرد در طول زندگی جنسی خود، انزال طولانی را تجربه کرده اما مدتی است که دچار انزال زودرس شده است.

علل انزال زودرس اولیه اغلب روانی هستند، مانند داشتن یک تجربه جنسی آسیب زا در سنین پایین. انزال زودرس ثانویه هم می‌تواند ناشی از عوامل روانی و هم عوامل فیزیکی باشد. دلایل فیزیکی می‌تواند شامل نوشیدن بیش از حد الکل و التهاب غده پروستات (پروستاتیت) باشد.

این داستان واقعیست…

محمد مدتی بود که درگیر مشکل زودانزالی بود و این مسأله روی زندگی زناشویی او تأثیر بدی گذاشته بود. او از اینکه نمی‌تواند از رابطه جنسی خود لذت ببرد بسیار ناراحت بود. صحبت کردن در مورد این مشکل با خانواده و اطرافیان برایش بسیار سخت بود و محمد نمی‌دونست چطوری این مشکل را حل کند. یک روز یکی از دوستانش که مدت ها بود مشکل افسردگی داشت به محمد گفت که دیگر افکار منفی به سراغش نمی‌آید و از این اینکه به یک روانشناس مراجعه کرده بسیار راضی هست.

در ابتدا محمد برایش سخت بود که با یک فرد غریبه مشکل خود را مطرح کند اما  بعد از مراجعه به کلینیک روانشناسی، تمام استرس و اضطراب هایش تمام شد و به راحتی مشکل خود را با دکتر در میان گذاشت. او به تمام توصیه‌های پزشک عمل کرد و اکنون یک زندگی شاد را در کنار همسرش دارد.

 

زود انزالی چقدر شایع است؟

بین 30 تا 40 درصد از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار زودانزالی می‌شوند. طبق تحقیقات انجام شده، انزال زودرس شایع ترین نوع اختلال عملکرد جنسی در مردان است. از هر پنج مرد بین 18 تا 59 سال، یک نفر دچار انزال زودرس است.

 

مدت زمان استاندارد انزال چند دقیقه است؟

به طور کلی نمیتوان مدت زمان استاندارد و قطعی را برای انزال مشخص کرد. در واقع مدت زمان انزال به عوامل مختلفی بستگی دارد.‌ طبق تحقیقات انجام شده بر روی ۵۰۰ زوج در پنج کشور مختلف، میانگین زمان استاندارد انزال حدود ۵.۵ دقیقه مشخص شده است. البته امکان افزایش آن تا ده دقیقه یا بیشتر نیز وجود دارد.‌

نقاط تحریک آمیز بدن مردان | فرنولوم یا نقطه F مردان کجاست؟

علت زود انزالی چیست؟

 

عوامل مختلفی می‌توانند خطر انزال زودرس را افزایش دهند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

· اختلال در نعوظ

اگر در نعوظ یا حفظ نعوظ مشکل دارید، ممکن است در معرض خطر انزال زودرس باشید. ترس از دست دادن نعوظ ممکن است باعث شود که در رابطه جنسی عجله کنید.

· فشار عاطفی یا ذهنی

فشار عاطفی یا ذهنی در هر زمینه‌ای از زندگی می‌تواند در انزال زودرس نقش داشته باشد. اضطراب از رابطه جنسی مجدد پس از یک دوره طولانی پرهیز، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه، هیجان یا تحریک بیش از حد یا غیره می‌تواند باعث انزال زودرس شود.

 

· استرس

استرس می‌تواند توانایی استراحت و تمرکز حین رابطه جنسی را محدود کند.

 

زود انزالی و درمان آن
زودانزالی

 

آیا زود انزالی مضر است یا نشانه یک مشکل پزشکی است؟

 

زودانزالی به خودی خود مضر نیست اما ممکن است برخی از مشکلات سلامتی در ایجاد انزال زودرس نقش داشته باشد.

این مشکلات سلامتی عبارتند از: اختلال نعوظ، سندرم درد مزمن لگن (درد و گرفتگی طولانی مدت در ناحیه لگن به علاوه علائم طولانی مدت دستگاه ادراری و اختلال عملکرد جنسی) و اختلالات تیروئید.

 

علل زود انزالی چگونه تشخیص داده می شود؟

 

اگر زود انزالی مکرر دارید، یا اگر این مشکل باعث اضطراب یا افسردگی شما می‌شود و رابطه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پیشنهاد می‌کنیم یک وقت ملاقات با اورولوژیست یا روانشناس بگیرید. پزشک یا مشاور معاینه را با پرسش در مورد تجربیات جنسی شما آغاز می‌کند.

این سوالات می‌تواند شامل موارد زیر است:

چه مدت است که این مشکل را دارید؟ در چه شرایطی اتفاق افتاده است؟ چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد؟ آیا انزال زودرس در هر تلاش جنسی رخ می‌دهد؟ آیا با همه شرکا این اتفاق می‌افتد؟ آیا زودانزالی هنگام خودارضایی اتفاق می‌افتد؟ آیا در حفظ نعوظ مشکل دارید؟

 

این  سوالات با اینکه شخصی هستند اما شما باید صادقانه به آنها پاسخ دهید تا روانشناس بتواند به بهترین شکل منبع مشکلتان را تشخیص دهد. همچنین از شما در مورد مصرف الکل و مواد مخدر غیرقانونی نیز سوال می‌شود.

نقاط تحریک پذیر بدن زنان | نقاط تحریک آمیز زنان کجاست؟ this is a highlighted textthis is a highlighted text

در صورت داشتن زود انزالی باید چکار کنم؟

 

چندین روش درمانی وجود دارد که می‌تواند به جلوگیری از  زودانزالی کمک کند. با صحبت کردن با شریک زندگی خود و مراجعه به اورولوژیست به علاوه سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی  از جمله روانشناس، روانپزشک و مشاور می‌توانید انزال خود را کنترل کنید و از زندگی جنسی خود لذت ببرید.

 

درمان زودانزالی

عوامل مختلفی می‌توانند خطر انزال زودرس را افزایش دهند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

· اختلال در نعوظ

اگر در نعوظ یا حفظ نعوظ مشکل دارید، ممکن است در معرض خطر انزال زودرس باشید. ترس از دست دادن نعوظ ممکن است باعث شود که در رابطه جنسی عجله کنید.

· فشار عاطفی یا ذهنی

فشار عاطفی یا ذهنی در هر زمینه‌ای از زندگی می‌تواند در انزال زودرس نقش داشته باشد. اضطراب از رابطه جنسی مجدد پس از یک دوره طولانی پرهیز، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه، هیجان یا تحریک بیش از حد یا غیره می‌تواند باعث انزال زودرس شود.

 

تکنیک شروع و توقف

در این تکنیک شما یا شریک جنسیتان آلت تناسلی خود را در نزدیکی نقطه ارگاسم تحریک می‌کنید و سپس تحریک را برای حدود 30 ثانیه متوقف کرده تا نعوظ خود را از دست بدهید. این تکنیک «شروع و توقف» را سه یا چهار بار تکرار کنید قبل از اینکه به خود اجازه دهید به ارگاسم برسید. این روش را تا زمانی که کنترل خوبی به دست آورید ادامه دهید.

 

تمرینات کف لگن

 

افرادی که عضلات لگن آنها ضعیف است ممکن است دچار زودانزالی شوند. تمرینات کف لگن منجر‌ به تقویت عضلات لگن شده و درنتیجه به درمان انزال زودرس کمک می‌کند.

 این تمرینات شامل مراحل زیر است.

 

· در مرحله اول باید عضلات کف لگن خود را پیدا کنید. برای اینکار باید جریان ادرار یا خروج گاز از بدن را با منقبض کردن ماهیچه‌ها کنترل کنید. بعد از شناسایی عضلات کف لگن می‌توانید این تکنیک را در حالتی انجام دهید.

 

· در مرحله بعد عضلات کف لگن  را به مدت سه ثانیه منقبض کرده و نگه‌دارید. سپس، ماهیچه‌های خود را رها کرده و ۳ ثانیه منتظر بمانید. اینکار را چند بار پشت سر هم تکرار کنید.یکی از نکات مهم هنگام انجام این تکنیک حفظ کردن تمرکز است. برای رسیدن به  نتیجه بهتر حتما روی منقبض کردن عضلات کف لگن خود تمرکز کنید.  توجه داشته باشید که در این تکنیک فقط  باید عضلات کف لگن منقبض شود.

 

· در حین انجام این تکنیک عمل دم و بازدم را انجام دهید و از نگه داشتن نفس خود خودداری کنید.این تمرین را روزانه سه مرتبه و هر نوبت ده بار انجام دهید.شما می‌توانید این تمرین را به صورت ایستاده، نشسته و خوابیده انجام دهید.

زودانزالی
درمان زودانزالی

تکنیک فشار درمانی

 

با این روش، شما یا همسرتان آلت تناسلی خود را در نزدیکی نقطه ارگاسم تحریک می کنید و سپس به آرامی سر آلت تناسلی خود را برای حدود 30 ثانیه فشار می‌دهید تا نعوظ خود را از دست بدهید. قبل از اینکه به خود اجازه ارگاسم بدهید، این تکنیک را چند بار تکرار کنید. تمرین این تکنیک را تا زمانی که کنترل در به تعویق انداختن ارگاسم خود را بدست آورید ادامه دهید.

خودارضایی آیا به رابطه زناشویی آسیب می زند؟ 

تکنیک حواس پرتی

 

در این تکنیک‌ شما در حالی که از نظر جنسی تحریک می‌شوید، توجه خود را روی چیزهای غیرجنسی معمولی متمرکز کنید.  نامگذاری راه خوبی برای تمرکز توجه شماست. به عنوان مثال اسامی همه بازیکنان تیم ورزشی مورد علاقه خود یا نام همه محصولات در فروشگاه مورد علاقه خود را تجسم کنید.

 

داروها

 

داروها، عوامل بی حس کننده موضعی، کرم‌ها، ژل‌ها و اسپری‌هایی که حاوی یک عامل بی‌حس‌کننده هستند – مانند بنزوکائین، لیدوکائین یا پریلوکائین – گاهی برای درمان زودانزالی استفاده می‌شوند. این داروها 10 تا 15 دقیقه قبل از رابطه جنسی روی آلت تناسلی قرار می‌گیرند تا حس را کاهش دهند و از این طریق به تاخیر در انزال کمک می‌کنند. این داروها بدون نسخه در دسترس هستند.

 

البته برخی از داروها مانند کرم حاوی لیدوکائین و پریلوکائین نیاز به نسخه پزشک است. توجه داشته باشید اگرچه داروهای بی حس کننده موضعی موثر و به خوبی قابل تحمل هستند، اما دارای عوارض جانبی بالقوه می‌باشند‌. آنها ممکن است باعث کاهش احساس و لذت جنسی در هر دو طرف شوند.

 

داروهای خوراکی

 

بسیاری از داروها ممکن است ارگاسم را به تاخیر بیندازند. این داروها توسط سازمان غذا و دارو برای درمان زود انزالی تایید نشده‌اند اما برخی برای این منظور استفاده می‌کنند. آنها شامل داروهای ضد افسردگی، مسکن ها و داروهای اختلال نعوظ هستند. این داروها ممکن است برای مصرف روزانه یا بر حسب تقاضا تجویز شوند. همچنین ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر درمان‌ها تجویز بشوند.

 

داروهای ضد افسردگی

 

یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای ضد افسردگی، تاخیر در ارگاسم است. به همین دلیل، از مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین(SSRI ) برای درمان زودانزالی استفاده می‌شود. SSRI ها اغلب به عنوان اولین درمان برای انزال زودرس در برخی کشورها استفاده می‌شود. این داروها معمولاً 5 تا 10 روز طول می‌کشد تا اثر کنند. اما ممکن است 2 تا 3 هفته درمان طول بکشد تا اثر کامل را ببینید.  عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی ممکن است شامل حالت تهوع، تعریق، خواب آلودگی و کاهش میل جنسی باشد.

رابطه جنسی مقعدی ایمن است ؟؟ مضرات و دانستنی های رابطه مقعدی

مسکن ها

 

ترامادول دارویی است که برای درمان درد استفاده می‌شود. همچنین دارای عوارضی است که انزال را به تاخیر می اندازد. ترامادول ممکن است زمانی تجویز شود که SSRI ها موثر نباشند. ترامادول را نمیتوان در ترکیب با SSRI استفاده کرد. عوارض جانبی مصرف این دارو شامل حالت تهوع، سردرد، خواب آلودگی و سرگیجه است. توجه داشته باشید که ترامادول در صورت مصرف طولانی مدت می‌تواند باعث ایجاد عادت شود.

 

مهارکننده های فسفودی استراز-5

 

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ نیز ممکن است به انزال زودرس کمک کنند. این داروها شامل سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس، آدسیرکا)، آوانافیل (استندرا) و واردنافیل هستند. عوارض جانبی ممکن است شامل سردرد، برافروختگی صورت و سوء هاضمه باشد. این داروها اگر همزمان با SSRIها مصرف شوند ممکن است موثرتر باشند.

 

زود انزالی
درمان زودانزالی با دارو

کاندوم

 

استفاده از کاندوم  آلت تناسلی را کمتر حساس می‌کند و از این رو  می‌تواند به تاخیر در انزال کمک کند. این کاندوم ها حاوی مواد بی حس کننده مانند بنزوکائین یا لیدوکائین برای به تاخیر انداختن انزال هستند.  همچنین این کاندوم‌ها  ممکن است از لاتکس ضخیم تر ساخته شده باشند.

 

مشاوره

 

اگر علت زودانزالی شما روانی، عاطفی یا به دلیل مسائل مربوط به رابطه است – به دلیل اضطراب عملکرد، افسردگی، استرس، احساس گناه یا یک رابطه آشفته – از یک روانشناس، روانپزشک، زوج درمانگر یا درمانگر جنسی کمک بگیرید. مشاوره شامل صحبت با یک ارائه دهنده سلامت روان در مورد روابط و تجربیات شما است. جلسات می‌توانند به شما در کاهش اضطراب عملکرد و یافتن راه‌های بهتر برای مقابله با استرس کمک کنند.

 

مشاوره زمانی که در ترکیب با دارو درمانی استفاده می‌شود بسیار کمک کننده خواهد بود. با انزال زودرس، ممکن است احساس کنید که بخشی از نزدیکی مشترک با شریک جنسی را از دست داده‌اید. ممکن است احساس خشم، شرم و ناراحتی کنید و از شریک زندگی خود دور شوید. شریک زندگی شما نیز ممکن است از تغییر در صمیمیت جنسی ناراحت شود. از این جهت صحبت در مورد این مشکل با یک مشاور مجرب  یک قدم مهم محسوب می‌شود.

 

سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید:

 

همانطور که اشاره کردیم در کنار مشاوره ممکن است نیاز به مصرف داروهایی باشد که باید توسط پزشک تجویز شود. در این قسمت به سوالاتی که باید در مورد انزال زودرس از پزشک خود بپرسید اشاره کردیم.

1. چه چیزی ممکن است باعث انزال زودرس من شود؟

2. چه آزمایشاتی را پیشنهاد می کنید؟

3. چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟

4. چه مدت پس از شروع درمان می توانم انتظار بهبودی داشته باشم؟

5. چقدر می توانم انتظار پیشرفت منطقی داشته باشم؟

6.  آیا من در خطر عود این مشکل هستم؟

7. آیا جایگزین عمومی برای دارویی که تجویز می‌کنید وجود دارد؟

 

از پزشک خود چه انتظاری دارید:

 

پزشک یا روانشناس و مشاور شما ممکن است سوالات بسیار شخصی بپرسد و همچنین بخواهد با شریک زندگی شما صحبت کند. برای کمک به پزشک و روانشناس خود در تشخیص علت مشکل و بهترین روش درمانی، آماده پاسخگویی به سوالات مختلف باشید. رایج‌ترین سوالاتی که پزشک یا مشاور جهت درمان زودانزالی ‌ از شما می‌پرسد شامل موارد زیر است:

 

چند وقت یکبار دچار انزال زودرس می‌شوید؟ اولین بار کی انزال زودرس را تجربه کردید؟ آیا فقط با شریک یا شریک خاصی دچار انزال زودرس هستید؟ آیا هنگام خودارضایی دچار انزال زودرس می‌شوید؟ آیا هر بار که رابطه جنسی دارید دچار زودانزالی  می شوید؟ چند وقت یکبار رابطه جنسی دارید؟ انزال زودرس چقدر شما را اذیت می‌کند؟ همسرتان چقدر از انزال زودرس ناراحت است؟

 

چقدر از رابطه فعلی خود راضی هستید؟ آیا شما هم برای داشتن و حفظ نعوظ (اختلال نعوظ) مشکل دارید؟ آیا داروهای خاصی مصرف می‌کنید؟ اگر چنین است، اخیراً چه داروهایی را شروع کرده یا مصرف کرده اید؟ آیا از داروهای تفریحی استفاده می کنید؟

ارضا نشدن زنان | ارضا نشدن زن نشانه چیست ؟

چه زمانی باید به پزشک یا روانشناس مراجعه کرد:

 

اگر در بیشتر روابط جنسی زودتر از آنچه می‌خواهید انزال می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است بحث در مورد نگرانی‌های مربوط به سلامت جنسی برایتان سخت باشد اما اجازه ندهید که شما را از صحبت با مشاوره باز دارد. انزال زودرس شایع و قابل درمان است. گفتگو با اورولوژیست و روانشناس می‌تواند به کاهش نگرانی‌های شما بسیار کمک کند.

 

تفاوت بین اختلال نعوظ و انزال زودرس چیست؟

 

اگر اختلال نعوظ دارید، نمی‌توانید نعوظ خود را به دست آورید یا حفظ کنید. اگر دچار زود انزالی هستید، نعوظ دارید اما زودتر از زمانی که شما یا همسرتان دوست داشتید به ارگاسم می‌رسید و انزال می‌کنید. با این حال، اختلال نعوظ در واقع می‌تواند منجر به ایجاد زودانزالی شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که مرد می‌داند توانایی او برای حفظ نعوظ ضعیف است، بنابراین عادت دارد بلافاصله پس از نعوظ انزال کند. به دلیل ارتباط بین این دو بیماری، پزشک ابتدا باید  اختلال نعوظ را تشخیص دهید و در صورت نیاز درمان‌های لازم انجام شود.

 

 

مطالب پیشنهادی:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.