تکنیک های زوج درمانی | مشاوره ازدواج | بهترین مرکز زوج درمانی در تهران

۷۷۴

تکنیک های زوج درمانی

تکنیک های زوج درمانی

ما 5 تکنیک زوج درمانی را پیدا کرده ایم که ثابت شده تاثیر بسیار مثبتی دارند. بر اساس نیاز های خاص شما مشاور زوجین از یکی از این تکنیک های موفق زوج درمانی برای حل مشکل شما استفاده می کند.

تکنیک های زوج درمانی
تکنیک های زوج درمانی

مشکلات زناشویی

مشاجره و دعوا بخشی از یک رابطه هستند. از آنجایی که هیچ دو نفری دقیقا شبیه هم نیستند ممکن است شما و همسرتان هم دنیا را دقیقا شکل هم نبینید. به همین خاطر است که تکنیک های زوج درمانی بسیار زیاد و متفاوتی وجود دارند.

اگر دعوا ها و مشاجره ها دارند مثل یک حفره ی بزرگ تمام رابطه را خراب می کنند، در این شرایط زوج درمانی ابزار مهمی برای کمک به زوجین است. یک مشاجره و بحث گذرا تقریبا اتفاق سالمی است، اما اگر این بحث ها همیشه در جریان باشند به منبعی از استرس و ناراحتی تبدیل می شوند.

همیشه نمی توان جلو دعوا های یک رابطه را گرفت، چرا که هیچ دو نفری دقیقا شبیه هم نیستند، بنابراین یاد گرفتن اینکه چگونه با دعوا ها کنار بیاییم، می تواند موفقیت و سلامت رابطه را تضمین کند. چالش های یک رابطه به طرق مختلفی اوج می گیرند، و قادر بودن به اینکه با همسرتان ارتباط مناسبی برقرار کنید بخش مهمی از درک مشترک بین شما و همسرتان خواهد بود. و این درک مشترک کلید یک رابطه ی موفق و سالم است. آشنایی با انواع مختلف زوج درمانی یا مشاوره ازدواج، می تواند در انتخاب اینکه کدام نوع برای حل مشکلات شما مناسب است، برایتان مفید باشد.

در ادامه به تکنینک های زوج درمانی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تکنیک های زوج درمانی
تکنیک های زوج درمانی

انواع زوج درمانی

  • متد گوتمن

تکنیک متد گوتمن در زوج درمانی بیش از سه دهه است که در مراکز مشاوره ازدواج گوناگون و روی بیش از سه هزار زوج آزمایش شده و می توان گفت که یکی از موثر ترین تکنیک های زوج درمانی است. متد گوتمن از تکنیک های روانشناسی زوجین برای افزایش عاطفه، نزدیکی و احترام بین طرفین رابطه استفاده می کند. این تکنیک ها به شما کمک می کنند تا در زمانی که احساس می کنید در تنگنا قرار گرفته اید مشکلات و مشاجره ها را حل کنید. شما و همسرتان در این متد یاد خواهید گرفت که همدیگر را درک کنید و با آرامش در مورد مشکلاتتان حرف بزنید.

پیشنهاد میکنم متخصص زوج درمانی | بهترین مشاور ازدواج در تهران را بخوانید

متد گوتمن از روانشناسی زوجین، به شما نشان می دهد که چگونه ی نقشه ی راه یک رابطه ی عاشقانه را بکشید. نقشه ای که به شما کمک می کند تا دنیای ذهنی همسرتان را از طریق نقشه بندی کردن نگرانی ها، استرس ها، لذات، امید ها و سابقه ی خانوادگی اش بهتر بشناسید. علاقه و تحسین یکدیگر از طریق احترام گذاشتن و قدردانی از هم تقویت می شود.

تکنیک های زوج درمانی
تکنیک های زوج درمانی

گوتمن متدی از زوج درمانی است که به شما اجازه می دهد تا نیازهایتان را شناسایی کنید. همچنین به جای حل درگیری ها و مشاجرات به مدیریت آنها توجه می کند. شما و همسرتان دراین متد یاد میگیرید که در مورد خواست ها و عقیده هایتان با صداقت با هم صحبت کنید. و همچنین اعتماد و تعهد در یک رابطه ی دراز مدت ( تمام عمر) را یاد بگیرید.

  • روایت درمانی

یکی از بهترین تکنیک های زوج درمانی، روایت درمانی است. روایت درمانی مشکل را از فرد جدا می کند و این کار را از طریق برونسازی مسئله انجام می دهد. در این تکنیک مشاور زوجین از شما می خواهد تا مشکلاتتان را در شکلی روایی بیان کنید، و سپس به شما کمک می کند تا بخش های منفی روایتتان را بازنویسی نمایید. مشکلات هر فرد شخصیت او را تعریف نمی کنند، بلکه این مشکلات چیزی هستند که یک نفر آنها دارد، نه آن چیزی که او هست. با اقرار کردن به این مشکلات دید جدیدی از وضعیت و شرایطتان به دست خواهید آورد.

روایت درمانی به شما کمک می کند  تا مشکلاتتان را از زاویه ای متفاوت نگاه کنید. از زاویه هایی مثل : فرهنگی، سیاسی و اجتماعی. با ابراز مسائل منفی در شکل روایی، شما بیشتر غرق در داستان می شوید. این پویایی و درگیری روایی توانایی آن را دارد که خود داستان را تغییر دهد. روایت درمانی به شما اجازه می دهد به گذشته نگاه کنید تا نقاط منفی را روشن کنید. نقاطی که در غیر اینصورت مخفی باقی می مانند.

با شناخت عقاید و رفتار ها، شما دید روشنی از واقعیت هایی که برای شما و همسرتان مشکل آفرین بوده به دست می آورید. علاوه بر آن راه های جدیدی را یاد می گیرید تا با مشکلاتتان کنار بیایید و به شکلی موثر روایت رابطه تان را از نو بسازید.

همچنین مشاوره جنسی و زناشویی | آموزش جنسی | حل مشکلات جنسی را بخوانید
  • زوج درمانی احساس محور

زوج درمانی احساس محور  توسط دکتر سوزان جانسون مدون شده است. این نوع از زوج درمانی اوایل فقط برای زوج ها طراحی شده بود، اما بعد ها در مشاوره خانواده هم مفید واقع شد. متد دکتر جانسون در تمام بیمارستان ها و مراکز زوج درمانی جهان استفاده می شود. هرچند زوج درمانی احساس محور در بیشتر شرایط و وضعیت ها سودمند و مفید است، اما به خصوص در شرایطی که به نظر افسردگی موجب مشکلات رابطه شده بسیار کار آمد است.

زوج درمانی احساس محور معمولا تکنیکی کوتاه مدت است که سه هدف اصلی دارد. این تکنیک گسترش و بازسازی واکنش های احساسی کلیدی را تشویق می کند. زوج درمانی احساس محور تلاش می کند تا وجود ارتبطی محکم بین شما و همسرتان را تضمین کند. زوج درمانی احساس محور جایاگاه هر فرد را در تعاملات از نو تعریف می کند و تعاملاتی جدید و مفید برای رابطه تان ایجاد می نماید.  تکنیک زوج درمانی احساس محور 70 تا 75 درصد زوج هایی که از آن استفاده کرده ند را درمان کامل کرده است. همچنین برای 90 درصد روابط هم باعث پیشرفت چشمگیر شده است.

تکنیک های زوج درمانی
تکنیک های زوج درمانی
  • روانشناسی مثبت

روانشناسی مثبت بر احساسات مثبت، نقاط قوت شخصیت، و نهاد های ساختارمند تاکید می کند. این کار برای تاکید کردن بر این عقیده است که خوشبختی از عوامل ذهنی و حسی زیادی ناشی می شود. روانشناسی مثبت به شما کمک می کند تا لحظلات خوشبختی و شادی را به محض اینکه اتفاق می افتند بشناسید نه اینکه بخواهید به گذشته نگاه کنید تا متوجه وجود آنها بشوید. از طریق این نوع از زوج درمانی شما یاد می گیرید. که چگونه بر احساسات مثبت تمرکز کنید و در لحظه زندگی کنید. بسیاری از زوج ها روانشناسی مثبت را لذت بخش و جذاب می دانند.

متخصصان باور دارند که ادراک خوشحالی را از یک رویداد به دیگری هدایت می کند. برخی از مردم نمی توانند احساساتشان را وقتی بالا می گیرند، شناسایی کنند اما می توانند در باز اندیشی آنها را به یاد بیاورند. یک تکنیک هست که از پیجر استفاده می کند! در این روش مشاور بیمار را پیج می کند تا به او یاد آوری کند تا تجارب احساسی که اخیرا داشته را به یاد داشت نماید. در این روش بیماران کم کم یک دفترچه را پر می کنند که وقایع روز های گذشته را در خودش جای می دهد. این تمرین به شما کمک می کند تا یاد بگیرید از احساسات در همان لحظه که اتفاق می افتند لذت ببرید.

  • زوج درمانی دگردیسی رابطه

تکنیک زوج درمانی دگردیسی رابطه ، تکنیک های روحی و رفتاری زوج درمانی را با تکنیک های روانشناسی ترکیب می کند تا از این طریق محتوای ناخودآگاه شما برای انتخاب همسرتان را افشا کند. در این روش شما و همسرتان ابزار لازم برای برقرای ارتباط با هم به شکلی مثبت و و حمایت گر را در اختیار خواهید داشت. مشاور زوجین در این روش به جای اینکه به دعوای طرفین مانند یک مشکل نگاه کند، آن را راهکار می داند. آزمایش کردن این دعواها خود کلید پیدا کردن راه حل عدم توافق ها است.

ناسازگاری احساسی در یک رابطه معمولا در قالب عدم رضایت، انتقاد، یا خشم ابراز می شود. این اتفاق شما را مجبور می کند تا در ارتباطتان با افرادی که خارج رابطه شما هستند دنبال راحتی بگردید. زوج درمانی دگردیسی مسیر احساسات و رفتار های منفی را می آزماید تا علت ارتباطات نامناسب بین شما و همسرتان را شناسایی کند. در این روش زوجین می آموزند که عدم توافق ها علائم بی عشقی نیستند بلکه رویداد های طبیعی در رابطه هستند، که از قضا می توانند با ارتباط مناسب حل شوند.

تکنیک های زوج درمانی
تکنیک های زوج درمانی

بهترین مرکز زوج درمانی تهران

مراکز زوج درمانی زیادی در سطح تهران هستند اما همه ی آنها از روش های معتبر مشاوره زوجین استفاده نمی کنند. برای حل مشکلات زناشویی تان به یک مرکز مشاوره زناشویی معتبر مراجعه کنید.

مرکز مشاوره حالِ کوک با کادری مجرب از روانشناسان و مشاوران ازدواج، یکی از بهترین مراکزی است که با همه ی تکنیک های زوج درمانی آشنا است و درخور شرایط می تواند از آنها برای کمک به شما استفاده کند. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما، با حالِ کوک ارتباط برقرار کنید.
لینک منبع

مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.