مشاوره خانواده | بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران | مرکز مشاوره خانواده

۵۶۱

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده

هر خانواده ای با مشکلاتی در درون خود روبرو می شود. معمولا زندگی چند نفر انسان کنار هم پتانسیل ایجاد مشکل را دارد به این دلیل که همه افراد نمی توانند در همه مسائل با هم یک رای و هم نظر باشند.

همه ی ما به شکلی بعضی از این مشکلات خانوادگی را تجربه کرده ایم و به سهم خود با آنها روبرو شده ایم. خیلی از این مشکلات مربوط به نحوه ارتباطات و تعاملات بین اعضای خانواده است. مشکلاتی از قبیل مشکلات خاص برخی از افراد خانواده، یا برخورد نامناسب بعضی از اعضا، رابطه ی نامناسب والدین با فرزندان، مشکلات والدین  باهم و غیره .

"<yoastmark

در واقع دلایل زیادی هستند که می توانند دلیل ایجاد بعضی مسائل در هر خانواده ای شوند. شکل آنها ممکن است از هر خانواده به خانواده ی دیگر فرق داشته باشد . اما در مجموع به این معنی نیست که هر خانواده ای دچار مشکلاتی است. خیر. خیلی از خانواده ها هستند که با رعایت نکات ارتباطی درست و صحیح ، روابط بسیار خوب و مسالمت آمیزی با هم دارند.

نکته : هر زوجی بعد از ازدواج رسما تشکیل خانواده داده اند. داشتن خانواده به هیچ شکل به معنی داشتن بچه نیست. بلکه یک زوج دو نفری زن و شوهری هم یک خانواده به حساب می آیند. علاوه بر این امروزه شکل خانواده ها دیگر محدود به یک والدین، فرزندان و شاید سالمندان نیست، بلکه امروزه تعریف و شکل آن هم متفاوت شده است. اصولا خانواده  به گروه و افرادی اطلاق می شود که با آنها زندگی می کنید و زندگی خانگیتان با آنها مشترک است

برخی از افراد هستند که مثلا با اقوام خود زندگی می کنند و نقش پدر و مادر در خانواده ی آنها وجود ندارد.

مشاوره خانواده تنها برای کمک به حل مشکلات به وجود آمده نیست. بلکه می تواند راهکار ها و تکنیک های مناسبی برای پیشگری از بروز هرگونه مشکل در آینده را نیز به شما آموزش دهد. چنانچه اکنون هیچ دغدغه ای در خانواده تان احساس نمی کنید، به این معنی نیست که نمی توانید از امتیازات مشاوره ی خانواده بهره مند شوید.

مشاوره خانواده حوزه گسترده ای است و می تواند در حل و پیشگیری از بروز بسیاری از مسائل به شما کمک کند.

از طرف دیگر مشاوره خانواده به مشاوره حضوری هم محدود نمی شود، بلکه می توان از راه دور از آن بهره مند شد. امروزه خدمات مشاوره خانواده تلفنی و آنلاین هم به خوبی در دسترس شما قرار دارند.

برای آشنایی بیشتر مقاله ی مشاوره خانواده تلفنی را مطالعه نمایید.

در ادامه بیشتر به موضوع مشاوره خانواده، به عنوان شاخه ای از علم مشاوره روانشناسی می پردازیم. چنانچه شما هم مشکلاتی در خانواده تان تجربه می کنید و یا احساس می کنید خدمات آموزشی مشاوره خانواده می تواند در آینده کمک زیادی به شما بکند، بهتر است با ما همراه باشید.

مشاوره خانواده چیست

مشاوره خانواده نوعی از مشاوره روانشناسی است که می تواند به افراد خانواده در جهت بهبود روابط میان خودشان و همچنین حل تعارضات موجود در خانه ، کمک کند.

خدمات مشاوره خانواده معمولا توسط یک روانشناس، یا مشاور خانواده حرفه ای ارائه می شوند. این مشاوران و روانشناسان آموزش های حرفه ای و آکادمیک دیده اند تا توانسته اند مدرک معتبر ارائه ی خدمات مشاوره روانشناسی را دریافت کنند.

"<yoastmark

فرایند مشاوره خانواده اصولا کوتاه مدت است. مشاوره خانواده ممکن است نیازمند حضور همه ی افراد خانواده باشد یا تنها کسانی که می توانند یا می خواهند در آن شرکت کنند. برنامه درمانی خاص و ویژه ی شما به شرایط خانواده تان بستگی مستقیم دارد. جلسات خانواده درمانی این امکان به وجود می آید که به شما آموزش دهند چگونه ارتباطات خانوادگی تان را، در دوره های پر تنش، و همچنین پس از پایان جلسات مشاوره،  عمیق تر کنید و بهبود ببخشید. همچنین آموزش ببینید خودتان در آینده تعارضاتتان را حل کنید تا در برخورد با تنشهایتان به کمک مشاور و روانشناس نیاز نداشته باشید.

چرا مشاوره خانواده؟

خانواده درمانی می تواند به بهتر شدن روابط پر تنش بین شما و همسرتان ، فرزندتان یا دیگر افراد خانواده تان کمک بسیار زیادی بکند. ممکن است خودتان متوجه بعضی از این مشکلات ویژه مانند مشکلات زناشویی یا مالی شده باشید. یا مشکلات دیگری مثل درگیری های بین والدین با فرزندان، تاثیر سوء مصرف مواد ( مانند مواد مخدر و الکل) بر روی سلامت روانشناختی  کل اعضای خانواده.

همچنین ممکن است به خانواده درمانی به عنوان درمان مکمل در کنار سایر درمان های روانی نیاز داشته باشید. به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده دچار مشکلات روانی یا اعتیاد باشد که خودش نیازمند مشاوره در مرکز مشاوره روانشناسی است. در چنین مواقعی خانواده درمانی به عنوانی درمانی تکمیلی به بهتر شدن شرایط خانواده در مواجهه با مشکل یکی از افراد کمک می کند. برای مثال :

  • خانواده درمانی به اعضای خانواده کمک می کند تا بهتر با مشکلات روانی جدی یکی از اعضا، مانند بیماری روانی اسکیزوفرنی، کنار بیایند. اما کسی که به اسکیزوفرنی دچار است خودش باید برنامه ی درمانی افردی اش را به صورت جداگانه هم پیگیری نماید. که ممکن است خود شامل مصرف دارو و درمان های دیگر باشد.
  • در مواردی که یکی از افراد خانواده دچار مشکل اعتیاد است، خانواده درمانی می تواند در حین درمان آن عضو، به همه خانواده کمک کند. گاهی اوقات حتی زمانی که هنوز فرد درگیر اعتیاد،  درمان فردی اش را شروع نکرده هم، مشاوره می تواند به خانواده کمک کننده باشد. به این معنی که در چنین مواردی که شاید عضو درگیر اعتیاد تمایل ندارد برای رفع و درمان آن کاری بکند، روانشناسی خانواده علاوه بر تنظیم شرایط خانوادگی، می تواند او را هم ترغیب کند تا برای درمان اعتیادش اقدام کند.

"<yoastmark

خانواده درمانی می تواند در شرایط پر تنش، غم انگیز، خشونت آمیز و استرس آور به هر خانواده ای کمک کند. این درمان می تواند به شما و افراد  خانواده تان کمک کند تا بهتر یکدیگر را درک کنید و مهارت های ارتباطی و تعاملی با هم را به خوبی آموزش ببینید.

آماده شدن برای جلسه ی مشاوره خانواده

می توانید از پزشک خانواده تان درخواست کنید تا یک مشاور خانواده خوب را به شما پیشنهاد کند.  سایر اعضای خانواده یا دوستان شما می توانند بر اساس تجربشون به شما راهنمایی های خوبی داشته باشند. همچنین می توانید از راه جستجو در اینترنت هم تلاش کنید تا با مرکز روانشناسی خانواده معتبری آشنا شوید.

مرکز مشاوره خانواده بوجیکا، با کادری مجرب از روانشناسان و روانپزشکان متخصص و حرفه ای، آماده ی ارائه ی خدمات تخصصی مشاوره خانواده به شما عزیزان می باشد. شما هم اکنون می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما یا از طریق شماره تلفن های 22636858 و 09212773724 با بوجیکا تماس بگیرید و از خدمات مشاوره خانواده بهره ببرید.

بوجیکا همچینین ارائه دهنده خدمات مشاوره خانواده تلفنی و مشاوره خانواده آنلاین نیز به شما می باشد.

اما بهترین شیوه ی هرگونه مشاوره روانشناسی، اعم از خانواده یا فردی، مشاوره حضوری است.

"<yoastmark

 

پیش از آنکه فرایند جلسات درمانی را با مشاور روانشناس مشخص کنید، سعی کنید تا با بررسی های اولیه متوجه شوید که آیا روانشناس شما مناسب شما و خانوادتان هست یا خیر. در زیر به برخی از سوالات که می توانند شما را در این ارزیابی راهنمایی کنند اشاره خواهیم کرد:

  • تحصیلات و تجربه: سابقه ی تحصیلی و تجربیات درمانی روانشناسی که انتخابش کرده اید چگونه است؟ آیا تجربه ی مشخصی از مشاوره دادن به خانواده هایی با شرایط شما را دارد یا خیر؟
  • محل کلینیکش و دسترسی اش: کلینیک روانشناس شما کجاست؟ چه ساعت هایی در روز را در دسترس می باشند و مشاوره می دهند؟ در مواقع اضطراری در دسترس هستند یا خیر؟
  • طول مدت و تعداد جلساتی که برایتان تعیین می شود: هر جلسه چقدر زمان می برد؟ جلسات هر چند وقت یکبار انجام می شوند؟ حدودا باید چند جلسه به کلینیک مراجعه کنید؟

لینک جامع

راهکار هایی برای درمان افسردگی | چگونه افسردگی را درمان کنیم؟
مرکز مشاوره خانواده | مرکز مشاوره خانواده در تهران | مرکز مشاوره در شمال تهران
مشاوره تلفنی | انواع مشاوره های تلفنی | بهترین مرکز مشاوره تلفنی در تهران
سکستراپی
افسردگی شدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.