زوج درمانی چیست | نظریه های زوج درمانی | تکنیک زوج درمانی |

۴۰۸

زوج درمانی:

زوج درمانی

زوج درمانی
زوج درمانی

همه ما می دانیم که داشتن روابط عاشقانه کار سختی است. مانند اتومبیل ، آنها به طور منظم به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. اگر مشکلی پیش آمد ، بهتر است بلافاصله آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی در جاده جلوگیری کنید.

اغلب ما می توانیم برخی از تعمیرات اساسی را انجام دهیم و خودمان تعمیر کنیم. سایر اوقات ، علی رغم بهترین تلاش های ما ، باید به یک حرفه ای اعتماد کنیم تا نگاهی بیندازد و به ما کمک کند.

جالب است که چقدر آسان و سریع برای ترمیم یا جلوگیری از آسیب دیدن وسایل نقلیه خود این کارها را انجام می دهیم. اما وقتی صحبت از روابط ما می شود ، غالباً از این اقدام جلوگیری می کنیم تا شرایط جدی تر شود.

متأسفانه ، بسیاری از زوجین زوج درمانی را زمانی امتحان می کنند که میزان قابل توجهی از آسیب به روابط آنها وارد شده باشد. الگوهای رابطه ناسازگارانه تقویت شده است ، پیوند عاطفی بین زوج به شدت تضعیف شده است و به دلیل درگیری های حل نشده گذشته نارضایتی بالایی وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد که قبل از مراجعه به مشاوره زوج درمانگر ، زن و شوهر به طور میانگین ​​برای مدت شش سال از شرایط خود ناراضی هستند.

این بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در رفع چنین مشکلات دیرینه مؤثر باشد. با این وجود ، این یک تلاش بسیار چالش برانگیزتر و وقت گیرتر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش فراوان از طرف هر دو نفر رابطه دارد.

برخی ممکن است فکر کنند که زوج درمانی فقط برای موارد بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارند ، از جمله خیانت یا اعتیاد است. دیگران ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به این رابطه ، آن را به عنوان آخرین تلاش تلقی کنند.

بسیاری از افراد آن را راهی برای مجبور کردن تغییر شریک زندگی خود می دانند زیرا آنها “مشکل رابطه” هستند. بسیاری از افراد از مزایای زوج درمانی در رابطه با طیف گسترده ای از مسائل رابطه ای آگاهی ندارند. آنها نمی دانند که در بهبود رضایت از روابط کلی که بر سلامت روان فرد تأثیر می گذارد ، چقدر می تواند مؤثر باشد.

لطفا بخوانید:مشاوره خانواده |

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن ، یک درمانگر با تجربه بالینی که با زوجین کار می کند ، و در بیشتر اوقات یک مجوز ازدواج و خانواده درمانی [LMFT]هم دارد ، به دو نفر درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینش در رابطه خود ، حل تعارض و بهبود رضایت از روابط با استفاده از انواع مداخلات درمانی پیدا کنند. اگرچه ممکن است نوع زوج درمانی بسته به گرایش نظری درمانگر متفاوت باشد ، همه زوج های درمانی تمایل دارند عناصر کلی زیر را در بر گیرند:

 • تمرکز بر یک مشکل خاص (یعنی مشکلات جنسی ، اعتیاد به اینترنت ، حسادت)
 • مشارکت فعال از طرف درمانگر در معالجه خود رابطه به صورت مشترک ، بجای اینکه هر یک از افراد جداگانه باشند.
 • مداخلات متمرکز بر راه حل .
 • روشن کردن اهداف درمانی.

زوج درمانی معمولاً با برخی از سؤالات مصاحبه استاندارد در مورد تاریخچه روابط و همچنین کاوش در خانواده ، مبدا ، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از زوج ها آغاز می شود. در صورت لزوم ممکن است درمانگر جلسات اولیه را برای مداخله در بحران استفاده کند.

زوج درمانی سپس به شناسایی مسئله از طرف زوج کمک می کند تا موضوع را مورد توجه قرار دهند ، کانون درمانی ، تعیین اهداف درمانی و برنامه ریزی یک ساختار برای درمان است.

در طی مرحله درمانی ، درمانگر به زوجین کمک می کند تا برای درک درست مشکل ، بینش پیدا کنند ، در حالی که به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک نقش های خود را در تعاملات ناکارآمد درک کنند. این به آنها کمک می کند تا شیوه رفتار خود با رابطه و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن بینش مهم است ، یکی دیگر از جنبه های مهم زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و روشهای تعامل با یکدیگر است. درمانگرها اغلب تکالیفی را به زوج ها اختصاص می دهند تا مهارتهای آموخته شده در درمان را در تعامل روزانه خود به کار گیرند.

اکثر زوج ها می توانند جلسات زوج درمانی را با موفقیت به پایان برسانند و از بینش الگوهای رابطه ای برخوردار شوند ، بیان عاطفی را افزایش داده و مهارت های لازم برای برقراری ارتباط و حل مسئله را با شریک خود بطور مؤثر توسعه دهند.

زوج درمانی
زوج درمانی

برای استفاده از خدمات روان شناسی و روانپزشکی در زمینه ی زوج درمانی وسایر مشکلات روان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 0921277372

زوج درمانی برای چه کسانی مناسب است؟

زوج درمانی برای هر نوع رابطه مفید است ، خواه شریک زندگی مستقیم ،شریک جنسی ، جوان ، پیر ، دوستی یا نامزدی ازدواج باشد. به عنوان مثال ، یک زوج در دوران نامزدی ممکن است با مشاوره قبل از ازدواج یک فرصت ارزشمند برای پاسخگویی به انتظارات رابطه خود قبل از ازدواج پیدا کنند. یک زوج دیگر ،که 25 سال با هم زندگی کرده اند، ممکن است کشف کنند که زوج درمانی یک روش مؤثر برای آنها است که دوباره احساس هیجان و عشق را در روابط خود بازیابی کنند.

زوج درمانی می تواند یک مشکل فعلی را برطرف کند ، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا به سادگی یک “معاینه” برای یک زوج خوشبخت فراهم کند که دوره ای از افزایش استرس را تجربه می کند. زمینه های رایج نگرانی که در زوج های درمانی مورد توجه قرار می گیرد شامل مواردی در رابطه با پول ، فرزندپروری ، جنسیت ، خیانت ، قانون ، مسائل مزمن سلامتی ، ناباروری ، قمار ، استفاده از مواد ، فاصله عاطفی و درگیری مکرر است.

زوج درمانی
زوج درمانی

بهترین فعالیت ها در روابط زوجین کدام است؟

هیچ وقت “بهترین” فعالیت ثابتی وجود ندارد که زوجین بتوانند در ایجاد رابطه سالم با یکدیگر انجام دهند و طلاق یا جدایی را کنار بگذارند ، زیرا بهترین فعالیت در هر زوج اختصاصی است.

برای برخی از زوج ها ، ممکن است آنها در یک سرگرمی مشترک با هم باشد ، مانند دوچرخه سواری ، یک بازی محبوب یا موسیقی با هم. برای دیگران ، ممکن است این فعالیت به شکل گفتگوهای طولانی باشد که غالباً هنگام نگاه کردن به ستارگان ، قهوه صبح ، یا خوابیدن در رختخواب شبانه صورت می گیرد.

مهم نیست این فعالیت چیست ، تنها چیزهایی که مهم هستند این است که:

 • کاری است که می توانید با هم انجام دهید
 • کاری است که می توانید مرتباً انجام دهید
 • برای هر دو شریک لذت بخش است (یا حداقل ناخوشایند نیست)
 • چیزی است که به شما امکان می دهد تا به روشی سالم برقراری ارتباط کنید.

این چهار معیار ، دایره ی فعالیت ها را خیلی کوچک نمی کند ، و این به این گونه است که ممکن است یک تجویز در روابط برای یک زوج مفید و برای زوج دیگر مفید نباشد. هر رابطه منحصر به فرد است و باید با آن به عنوان ارتباط بی نظیری که وجود دارد رفتار کرد.

لطفا بخوانید:نکات همسرداری |

چند تکنیک بهبود روابط

 • تمرین تنفس و اتصال پیشانی:
  این تمرین یک روش عالی برای از پاک کردن ذهن شما از اتفاقاتی است که در اطراف شما اتفاق می افتد و روی شریک زندگی خود تمرکز می کنید.

برای شروع ، در کنار همسر خود دراز بکشید یا رو به روی هم بنشینید. پیشانی های خود را به آرامی کنار هم قرار دهید. مطمئن شوید که چانه های شما از هم دور شده است ، بنابراین بینی شما با هم برخورد نمی کند و این حالت چند نفس عمیق بکشید.

هماهنگ با شریک زندگی خود حداقل هفت نفس آرام و عمیق بکشید. ممکن است در ابتدا دشوار باشد ، اما قبل از مدت طولانی تاثیر آن را خواهید گرفت. اگر شما و شریک زندگی تان از تمرین لذت می برید ، آن را طولانی تر کنید – 20 بار نفس بکشید ، یا 30 بار ، یا به سادگی برای مدت زمان مشخصی با هم نفس بکشید. هیچ ضرری برای ارتباط با شریک زندگی خود نمی بینید، بنابراین به دنبال آن باشید!

این تمرین تنفس نزدیک فضای بین شما و شریک زندگی تان را به یک فضای صمیمی و متصل تبدیل می کند. هر وقت احساس کردید که نیاز به کم کردن سرعت و تمرکز مجدد روی یکدیگر دارید ، آن را انجام دهید.

زوج درمانی
زوج درمانی
 • گوش دادن بی وقفه:

یک تمرین ساده اما قدرتمند دیگر گوش دادن بی وقفه نامیده می شود و دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. همه ما باید احساس شنیده شدن ، درک و مراقبت کنیم و این تمرین می تواند به شما و شریک زندگی شما کمک کند تا از این طریق احساس مورد توجه بودن کنید.

برای این تمرین یک تایمر تنظیم کنید (سه تا پنج دقیقه معمولاً این کار را انجام می دهد) و اجازه دهید شریک زندگی شما صحبت کند. آنها می توانند درباره هر آنچه در ذهنشان است صحبت کنند – کار ، مدرسه ، شما ، بچه ها ، دوستان یا خانواده ، استرس – این یک بازی عادلانه است.

در حالی که آنها صحبت می کنند ، کار شما این است که فقط یک چیز را انجام دهید: گوش دادن. اصلاً صحبت نکنید تا تایمر خاموش شود. به سادگی به شریک زندگی خود گوش دهید. در حالی که ممکن است در این مدت صحبت نکنید ، شما آزاد هستید که از طریق زبان بدن ، بیان صورت یا چهره های معنادار ، درک یا همدلی غیر کلامی به همسرتان بدهید.

وقتی تایمر خاموش شد ، نقش ها را تغییر دهید و تمرین را دوباره امتحان کنید.

برای استفاده از خدمات روان شناسی و روانپزشکی در زمینه ی زوج درمانی وسایر مشکلات روان و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز حال کوک با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 0921277372

مطالب پیشنهادی:

مشاوره خانواده | مرکز مشاوره خانواده

مشاوره زناشویی |

ترس از ازدواج | درمان فوبیای ازدواج | دلایل ترس از ازدواج

نقاط تحریک پذیر بدن زنان | نقاط تحریک آمیز زنان کجاست؟ | اصول تحریک زن

 

https://www.talkspace.com/blog/everything-you-need-to-know-about-couples-therapy/

https://positivepsychology.com/couples-therapy-worksheets-activities/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.