ترس از ازدواج | درمان فوبیای ازدواج | دلایل ترس از ازدواج

۷۶۷

ترس از ازدواج

ترس از ازدواج

 

 

 

ترس از ازدواج ترس از تعهد است، می تواند ترس بیش از حد، مداوم، غیر قابل کنترل و غیر منطقی از ازدواج باشد. این از کلمه یونانی گاموس مشتق شده است که به معنی ازدواج و فوبو به معنی ترس است. با این حال، بسیاری از کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که بین ترس از ازدواج و ترس از ارتباطات اختلاف  اندکی وجود دارد. فرد ممکن است از ازدواج متضرر شود، اما هنوز ممکن است به یک شریک زندگی برای زندگی پایبند باشد.

افرادی که دچار ترس از ازدواج  هستند علاوه بر اینکه از “طبع سردی” برخوردار هستند. همچنین ایده ی داشتن  ارتباط جنسی یک ترس کشنده و  وحشتناک در زندگی  ایجاد میکند. چنین ترس به عنوان “موازی با ترس از مرگ” توصیف می شود. افرادی که از این ترس و وحشت رنج می برند، ترجیح می دهند که مجرد باقی بمانند تا اینکه به یک زندگی مشترک متعهد باشند.

علل ترس از ازدواج

گوموفوبیا همچون سایر ترس های خاص نیز از یک تجربه منفی قوی در گذشته ایجاد شده است. هنوز تصاویر غلط و اشتباهی درباره ازدواج در ذهن عموم وجود دارد.
فرد مبتلا به ترس از تعهد ، بسیاری از علائم روانی و عاطفی را در اندیشه ازدواج و تعهد نشان می دهد.

ترس از ازدواج
ترس از ازدواج

علائم روانشناختی عبارتند از:

 • احساس ترس و وحشت از فکر  به ازدواج.
 • تجربه ی اضطراب بالا
 • فرد می فهمد که چنین ترس غیر منطقی است اما قادر به کنترل آن نیست.
 • وجود افکار واقعا بد، که از عکس ها و فیلم های منفی نشات میگیرد
 • از دست دادن کنترل یا دیوانگی آنی نیز توسط  Gamophobes تجربه می شود.

علائم فیزیکی ترس از تعهد عبارتند از:

 • لرزش
 • حالت تهوع
 • گریان
 • ضربان قلب سریع
 • درد قفسه سینه، سرگیجه، غش کردن
 • عرق کردن، تنگی نفس

غلبه بر ترس از ازدواج یا ترس از تعهد

همانطور که در مورد سایر ترس های خاص نیز دیده می شود، گامو فوبیا نیز می تواند با استفاده از انواع تکنیک های موثر درمان شود. درمان مناسب همراه با کمک و حمایت خانواده و دوستان می تواند راهی طولانی را برای کمک به فرد رقم بزند.
بحث درمانی اولین خط درمان توصیه شده برای این ترس است. بیمار تشویق می شود که در مورد ترس هایش، پیچیدگی تعهدات و سایر جنبه های ازدواج با یک فرد مورد اعتماد صحبت کند. این می تواند یک مربی، یک والد، یک دوست یا یک متخصص حرفه ای سلامت روان باشد. در حقیقت؛ بسته به درجه و میزان فوبی، بهتر است به دنبال کمک از روانپزشک متخصص باشد.
هیپنوتراپی یکی دیگر از درمان های بسیار موثر است که می تواند ریشه های گامو فوبیا را برای ردیابی پاسخ های منفی در مورد ازدواج یا تعهد به آن دنبال کند.
رفتار درمانی و غرقه سازی کردن، دو روش موثر دیگر برای غلبه بر این ترس است.

ترس از ازدواج
ترس از ازدواج

پنج دلیل که بسیاری از زنان از ازدواج می ترسند

دلای اینکه، چرا زنان از ازدواج می ترسند، از فرد به فرد متفاوت هستند.

1- ناامنی احساسی و مالی

اینها را می توان به دو دلیل اصلی مورد بحث قرار داد: هر زن ایده ی ازدواج را می فهمد. تمایل به آتش سوزی عشق بین آنها و همسرانشان در طول زمان، زنان زیادی را ترساند.

سوالات – آیا او هنوز هم عاشق من خواهد بود وقتی که من از سختی های زایمان پریشان می شوم؟ چه می شود اگر مدتی از چیزهایی که می گویند بیرون بیاییم و رابطه مان سرد شود؟ چه اتفاقی می افتد اگر او از نظر مالی بی ثبات باشد؟

2- ترس از تعهد

تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند! تصور داشتن نیاز به اقتدار انسان، تعهد به یک علت طولانی مدت، تولد و پرورش کودکان، حفظ رابطه با خویشاوندان، مراقبت از خانه، فرصت هایی که برای داشتن یک نفر در نظر گرفته شده است؛ و ترکیب همه این ها با کار، باعث می شود ازدواج به برخی زنان ترسناک باشد.

3- پیگیری شغلی

بعضی از زنان به معنای واقعی کلمه با کارهایشان ازدواج می کنند. بنابراین نیاز به یک مرد چه معنی می دهد؟

آنها بیشتر وقت خود را به حرفه خود اختصاص می دهند و صعود از نردبان موفقیت، اغلب با نادیده گرفتن نیازهای عاطفی خود و همسرانشان پیش میبرند. برای آنها، ازدواج یک فاصله میان آنها و کار ایجاد می کند. بنابراین، آنها ترجیح می دهند تنها باقی بمانند.

4– ترس از ناشناخته

بدون تردید، آینده با عدم اطمینان زیادی مواجه است و طبیعت و یا شاید سرنوشت، انسان را به امید بهترین راه حل برای بدترین حالت آماده کرده است. ترس از آنچه که در آینده چه اتفاقی میفتد بار روانی سنگینی را بر زنان متحمل میکنند.

5– خطر طلاق

بعضی از زنان به علت تجربه نادرست آنها در خانه های شکسته یا آزار و اذیت منجر به طلاق، به جای اینکه ازدواج کنند و از هم جدا شوند، به تنهایی باقی می مانند.

 

یکی از جنبه های قابل توجه در ازدواج و روابط زناشویی توانایی داشتن ارتباط جنسی است.

ترس از ازدواج
ترس از ازدواج

در اینجا به چند موارد که میتوانند دلایل منطقی و کاملی برای نداشتن رابطه ی جنسی باشد ، اشاره میکنیم:

ترس از رابطه ی جنسی: همانند تمام ترسها، این ترس به احتمال زیاد پس از ترومای شدید ایجاد می شود.، تجاوز و زادآوری شایع ترین عوامل ایجاد کننده ی گونوفوبیا هستند و آموزش فرهنگی و آموزه های دینی نیز ممکن است خطر این ترس را افزایش دهد. گونوفوبیا گاهی اوقات با ناامنی یا مسائل مربوط به تصویر بدن و همچنین نگرانی های پزشکی ارتباط دارد. .

 1. ترس از صمیمیت: ترس از صمیمیت اغلب، هر چند نه همیشه، ریشه در ترس از رها شدگی  یا ترس از فرو ریختن است. کسانی که از صمیمیت میترسند، لزوما از عمل جنسی خود نمی ترسند، بلکه از احساس نزدیک بودن زیاد به افراد میترسند.

2. ترس از انحراف جنسی :این ترس بسیار پیچیده است، زیرا افرادی هستند که دچار انحراف جنسی میباشند. دیگران از نزدیک شدن به این  افراد هراس دارند چون این افراد  قادر به لذت بردن از روابط جنسی سنتی و بسیارر خاص هستند که این امر مورد پذیرش اکثر افراد نیست.

3. ترس از لمس: اغلب بر همه روابط، به عنوان یک ماهیت عاشقانه تاثیر می گذارد. بعضی از افراد حتی از تماس با هر گونه موجودی میترسند در حالی که بعضی افراد از دست دادن طولانی مدت یا در اغوش کشیدن می ترسند.

4.ترس از برهنگی : اغلب پیچیده است. بعضی از مردم می ترسند برهنه شوند، و دیگران در اطرافشان برهنه می شوند. این ترس ممکن است مسائل مربوط به تصویر بدنی یا احساس ناکافی را نشان دهد، اگر چه ممکن است به تنهایی رخ دهد.

5.ترس از آسیب پذیری: مانند ترس از صمیمیت، ترس از آسیب پذیری اغلب به ترس از رها شدن و یا ترس از فرو ریختن وابسته است. بسیاری از مردم می ترسند که اگر آنها کاملا خودشان باشند، دیگران آنها را دوست ندارند. ترس از آسیب پذیری ممکن است روابط متعدد، هم جنسی و هم غیر جنسی را تحت تاثیر قرار دهد.

6.ترس از بوسیدن: ممکن است علل زیادی داشته باشد. این اغلب به نگرانی های فیزیکی وابسته است، مانند نگرانی در مورد نفس بد و یا حتی فمودیسم.

7.اضطراب عملکرد: گاهی اوقات، در واقع سکس نیست که ما را از همه می ترساند. در عوض، ممکن است در مورد توانایی خودمان در مورد یک شریک زندگی، نگران باشیم. اضطراب عملکرد به ویژه در کسانی که جوان یا بی تجربه هستند، اما ممکن است در تمام سنین و سطوح تجربه رخ دهد.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ترس از ازدواج و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان مرکز با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858 –  09212773724

 

مطالب پیشنهادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.