ازدواج با فرد اسکیزوفرنی | درمان اسکیزوفرنی | انواع اسکیزوفرنی

۸۳۷

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

“ازدواج با فرد اسکیزوفرنی”

 

 

اسکیزوفرنی چیست؟

 

اسکیزوفرنی یک اختلال روانی درازمدت است که باعث می شود فرد مبتلا طیف وسیعی از علائم روانشناختی مختلف را تجربه کند از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توهمات سمعی و بصری و شنیدن یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند
 • قطع ارتباط با واقعیت
 • باورهای غیر معمول که بر اساس واقعیت نیستند و اغلب با شواهد عینی مخالف هستند و اندیشه های ناخوشایند براساس این توهمات
 • تغییر در رفتار: بروز رفتارهای غیرمعمول و خارج از حالت طبیعی
 • هذیان
 • تفکر ناسازگار
 • کمبود انگیزه
 • حرکت آرام
 • تغییر الگوهای خواب
 • مراقبت فیزیکی و بهداشتی ضعیف
 • تغییراتی در زبان بدن و احساسات
 • علاقه کمتر به فعالیت های اجتماعی
 • مشکلات جنسی
  بروز این نشانه در هر کس متفاوت است همه کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند همه این علائم را دریافت نخواهند کرد.

اگر این بیماری را به موقع تشخیص دهید، به مرحله “حاد” نخواهد رسید. ممکن است در مرحله ی حاد احساس ناامیدی، خشم یا افسردگی کنید. اولین تجربه ی مرحله ی حاد برای شما می تواند یک تجربه تکان دهنده باشد زیرا شما خود را برای آن آماده نکرده اید.

پزشکان اغلب اسکیزوفرنی را به عنوان یک بیماری روانی توصیف می کنند. این به این معنی است که گاهی فرد ممکن است قادر به تفکر منطقی و تطبیق افکار خود با واقعیت نباشد.

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی
ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

 

انواع اسکیزوفرنی

 

انواع مختلف اسکیزوفرنی وجود دارد. اما در اینجا به بررسی انواعی از اسکیزوفرنی می پردازیم که بیشتر دیده شده و از فراوانی بیشتری در بین بیماران برخوردارند.

اسکیزوفرنی پارانوئید

توهمات برجسته از نشانه های بارز این نوع اسکیزوفرنی است.گفتار و احساسات ممکن است تحت تأثیر قرار نگیرند و بیماری تنها از بعد روانی و ذهنی پیشرفت کند.

اسکیزوفرنی Hebephrenic
 • رفتارهای غیرطبیعی و بدون هدف
 • افکار غیرطبیعی: افراد دیگر ممکن است دچار دشواری درک شما شوند.
 • شوخی، خنده های گاها بی دلیل و افراطی، مشکلات و بی احتیاطی های بهداشتی.
 • توهمات کوتاه مدت.
  این نوع اسکیزوفرنی معمولا بین سنین 15 تا 25 ساله خود را نشان میدهد.
اسکیزوفرنی کاتاتونیک

کمتر از انواع دیگر دیده می شود
تکان ها و حرکات غیر معمول، اغلب فرد در حال چرخش بین فعالیت بسیار زیاد  و بسیار کم است. فرد ممکن است اصلا صحبت نکند.

اسکیزوفرنی ترکیبی

تشخیص شما ممکن است نشانه هایی از اسکیزوفرنی پارانوئید، hebephrenic یا کاتاتونیک باشد، اما گاهی اسکیزوفرنی به وضوح و به تنهایی در یکی از این انواع مشخص جا نمیگیرد. در این شرایط گفته می شود فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ترکیبی است.

اسکیزوفرنی Cenesthopathic

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی سنتپوپاتی احساسات بدنی غیر طبیعی را تجربه می کنند.

اسکیزوفرنی نامشخص

در این شرایط نشانه ها و شرایط عمومی وجود اسکیزوفرنی را قطعی می کند  اما با این وجود اسکیزوفرنی در هیچ یک از دسته های بالا قرار نمی گیرد.

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی
ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

 

 

 

چرا اسکیزوفرنی اتفاق می افتد؟

 

علت دقیق اسکیزوفرنی ناشناخته است. با این حال، اکثر متخصصان معتقدند که این اختلال با ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود. قطعا فردی که دارای زمینه ی ارثی این اختلال است در صورت مهیا بودن شرایط محیطی شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری خواهد داشت.

همچنین تغییرات شیمیایی مغز و عوارض هنگارم تولد می تواند باعث اسکیزوفرنی شود. بعضی نیز وقوع این بیماری را به دلیل یک رویداد استرس زا، مانند مرگ یکی از عزیزان یا از دست دادن شغل میدانند. تجربیاتی مانند نقل مکان به یک شهر یا کشور جدید نیز می تواند نشانه های روانی اسکیزوفرنی را ایجاد کنند. ارتباطی قوی بین مصرف مواد مخدر و ابتلا به اسکیزوفرنی وجود دارد.

 

شیوع اسکیزوفرنی

حدود 1 نفر در هر 100 نفر اسکیزوفرنیا را در طول عمر خود تجربه خواهند کرد که بسیاری از آنها به زندگی طبیعی خود ادامه خواهند داد. اسکیزوفرنی اغلب در بین 15 تا 35 سالگی تشخیص داده می شود. مردان و زنان به طور مساوی تحت تأثیر این اختلال  قرار می گیرند.

هیچ تست مشخصی برای اسکیزوفرنی وجود ندارد اما اغلب پس از ارزیابی توسط یک متخصص، مانند یک روانپزشک یا روانشناس  تشخیص داده می شود.

مهم است که اسکیزوفرنیا در اسرع وقت تشخیص داده شود، زیرا شانس بهبودی قبل از پیشرفت بیماری بسیار بالاتر خواهد بود لذا در صورت مشاهده ی علائم ذکرشده حتما به متخصص مراجعه کرده و به موقع از خدمات تشخیصی و در صورت نیاز درمانی آنها بهره مند شوید.

 

اسکیزوفرنی چگونه درمان می شود؟

 

اسکیزوفرنی معمولا با ترکیبی از دارو درمانی و جلسات روان درمانی، درمان می شود. در بیشتر موارد، این داروها با رویکرد درمانی شناختی رفتاری (CBT)همراه خواهند بود.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولا از یک تیم بهداشت روانی کمک می گیرند که حمایت و درمان روزمره را به همراه خواهد داشت.

بسیاری ازافراد مبتلا به اسکیزوفرنی بهبود می یابند، اگرچه ممکن است زمانی علائم مجددا بازگردند (عود). حمایت و درمان متخصصین می تواند به کاهش تاثیرات بیماری بر زندگی شما کمک کند.

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی
ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی اسکیزوفرنی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

 

اشتباهات رایج درمورد اسکیزوفرنی

برخی تصورات و یا اعتقادات اشتباه در مورد اسکیزوفرنی وجود دارد  که از رسانه ها می آیند. در اینجا به بررسی یک سری از این مطالب می پردازیم.

1-“فرد مبتلا به اسکیزوفرنی به معنی کسی است که شخصیت های مختلف و تقسیم شده دارد”

یک تصور رایج و غلط این است که اسکیزوفرنی به معنی آن است که افراد دارای شخصیت های متعدد یا تقسیم شده اند. این درست نیست.ریشه ی این اشتباه ممکن است از این واقعیت باشد که نام “اسکیزوفرنی” از دو کلمه یونانی به معنای “تقسیم” و “ذهن” می آید.

2-“اسکیزوفرنی باعث می شود فرد بسیار خشمگین شود”

تحقیقات نشان می دهد که تنها تعداد کمی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است رفتار خشونت آمیز را تجربه کنند، به همان اندازه که یک اقلیت کوچک از عموم مردم ممکن است خشمگین شوند.

افرادی که اسکیزوفرنیا دارند بیشتر احتمال دارد که به خودی خود خطرناک باشند تا افراد دیگر. اما همانطور که این مطلب می تواند مهم و صحیح باشد،برخی رسانه ها اغلب آنها را به گونه ای بیان می کنند که  این افراد مبتلا را به موجوداتی تبدیل میکند که در هر شرایطی آسیب رسان و خطرناک هستند . این مسئله می تواند ترس و شرم را در عموم مردم ایجاد کند و از این نظر نیاز به اصلاح جدی دارد.

 

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی
ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

 

ازدواج با فرد اسکیزوفرنی

 

آیا ازدواج با افراد اسکیزوفرنی ممکن است؟

این سوال نیاز به بررسی تخصصی داشته و به راحتی قابل پاسخ گویی قطعی نمیباشد اما باید گفت اگر اسکیزوفرنیا به خوبی مدیریت شود، ممکن است احتمال ابتلا به عود بیماری را کاهش دهد. این امر با رعایت نکات زیر قابل دست یابی است.

تشخیص به موقع نشانه های بیماری
-مصرف به موقع و منظم داروهای تجویز شده
-مشورت کردن با متخصصین  در مورد وضعیت به صورت منظم
-بسیاری از سازمان های خیریه و گروه های حمایت کننده ای که در زمینه اسکیزوفرنی فعالیت  می کنند  میتوانند به شما در – مدیریت این بیماری کمک میکند این سازمان ها فضایی را مهیا می کنند تا افرادی که شرایط مشابه داشته در کنار یکدیگر قرار گرفته و بهتر درمان شوند.

بدون شک فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا به دلیل مشکلاتی که در زندگی با آنها دست و پنجه نرم میکند، در مورد ازدواج خود باید دقت زیادی به خرج دهد و بدون مشورت با متخصص عجولانه در این مورد تصمیمی اتخاذ نکند.

برای استفاده از خدمات روانشناسی و روانپزشکی در زمینه ی اسکیزوفرنی و تعیین نوبت ویزیت با متخصصان با شماره های زیر تماس بگیرید

02122636858- 09212773724

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.